تبلیغات
هوا فضا - تسخیر زمین و آسمان با فناوری بومی ایران

هوا فضا

فرزندان کورش در فضا

شنبه 31 اردیبهشت 1390

تسخیر زمین و آسمان با فناوری بومی ایران

نویسنده: Amir Bagheri   

تسخیر زمین و آسمان با فناوری بومی ایران
گام به گام با دستاوردهای علمی و فضایی
تسخیر زمین و آسمان با فناوری بومی ایران

مراسم رونمایی از طرح های ملی ماهواره های طلوع، مصباح ۲، نوید علم و .. صبح چهارشنبه ۱۴ بهمن ماه ۸۸ همزمان با دهه مبارک فجر برگزار شد.

ماهواره های طلوع و مصباح در سال های آینده قرار است به وسیله ماهواره بر سیمرغ به فضا پرتاب شوند. گفتنی است ماهواره های مصباح ۲ و نوید ماهواره مخابراتی هستند. همچنین ماهواره ملی طلوع یک ماهواره سنجش از راه دور است که می تواند با تصویربرداری از سطح زمین و ارسال به هنگام آن، موجب توانمند شدن ایران در حوزه تحلیل های محیطی، منطقه ای و جغرافیایی شود.

در دهه مبارک فجر اولین موجودات زنده از ایران در قالب کپسول زیستی و توسط کاوشگر ۳ به فضا پرتاب شد. این اقدام به منظور بررسی وضعیت موجودات زنده در فضا با همکاری وزارت دفاع و وزارت ارتباطات و در ادامه پرتاب کاوشگرهای یک و دو صورت گرفت. کاوشگر ۳ از زیرسامانه های سازه، محفظه زیستی تغذیه و ارسال داده های تله متری، تصویربرداری و ارسال همزمان، رایانه پرواز، سنجش محیطی تشکیل شده است. تله متری فعالیت ها و عملکرد کاوشگر در فرایند پرتاب و ارسال تصاویر همزمان به ایستگاه زمینی متحرک، کنترل رایانه پرواز در این فرایند، کنترل عملیات فرامین و جدایش، نمایش کپسول زیستی و موجودات زنده درون آن به صورت بهنگام، دستیابی به مجموعه امکانات آزمایشگاهی برای داده برداری از فضای خارج از جو از جمله دستاوردهای پرتاب کاوشگر ۳ است.

ناوشکن راهبردی جماران که بدست متخصصان ایرانی ساخته شده است با حضور مقام معظم رهبری در بهمن ماه ۸۸ به ناوگان نیروی دریایی ارتش پیوست.این ناوشکن که از آن به عنوان عظیم ترین دستاورد دفاعی کشور یاد شده، اولین ناوشکن جنگی است که طراحی، ساخت و مراحل تکمیلی آن توسط متخصصان کشورمان با قابلیت های داخلی ساخته شده است. با ساخت ناوشکن ایرانی جماران، دانش ساخت ناوشکن ها در ایران بومی شد و کشورمان به جمع تولید کنندگان ناوشکن در دنیا پیوست. هم اکنون دومین ناوشکن نیز به عنوان نسل بعدی ناوشکن های ایرانی، توسط متخصصان دفاعی کشور در حال ساخت است.

در نخستین روز از دهه مبارک، ۳۶ محصول الکترونیکی و مخابراتی با حضور سردار سرتیپ پاسدار احمد وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در صنایع مخابرات صاایران رونمایی و افتتاح شد؛ رادیو های نرم افزار باند پهن، HF، UHF و VHF دریایی و استقراری و رادیوهای با فرکانس بالا، کنسول فرماندهی و کنترل ICS، انواع بی سیم های جدید HF، VHF کوله ای و خودرویی، حمایلی دیجیتال نرم افزاری، دیتا ترمینال، ترمینال فیبر نوری FLTU، آنتن بال کوسه ای، سامانه های متحرک ارتباطی، لیزری، دیده بان، انتقال تصویر، تترا، SDH، انواع آنتن های مخابرات و...

ابتدای بهمن ماه ۸۸ شناور آلومینیومی کروبوت متعلق به وزارت دفاع در خلیج فارس به آب انداخته شد.

شناور آلومینیومی کروبوت که به منظور بومی سازی این صنعت باهمکاری سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و شرکت شناورسازی اروندان در مدت دو سال در نوار صنعتی خرمشهر ساخته شده است، ۳۳ متر طول و ۸ متر عرض و ظرفیت حمل ۹۶مسافر و ۴۰ تن بار را دارد. این شناور می تواند با تردد در آب های خلیج فارس و دریای عمان، جزایر و سکوهای نفت و گاز منطقه را پشتیبانی کند.

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح طی دو سال گذشته موفق به ساخت و تحویل ۶ فروند شناور آلومینیومی کروبوت از نوع تجاری و مسافربری شده است.

آذر ماه ۸۸ موشک بهینه شده سجیل ۲ با موفقیت کامل پرتاب و به هدف تعیین شده اصابت کرد. از جمله ویژگی های بسیار مهم این موشک نسبت به نسلهای قبلی، سرعت چشمگیر در ورود به جو و سرعت بسیار بالا در هنگام اصابت به زمین و استفاده از پوشش های ضد راداری است. همچنین انهدام سجیل ۲ توسط موشک های ضدموشک امکان پذیر نیست. این موشک با داشتن سوخت جامد مرکب یک موشک دومرحله ای با قدرت مانور و توانمندی های بسیار عالی است که به اعتقاد صاحبنظران می تواند در قدرت تاکتیکی و تکنیکی نیروهای مسلح ما تحول بسیار عمده ای محسوب شود. دقت فوق العاده و بسیار بالا از دیگر ویژگی های این موشک بشمار می رود.

خرداد ماه سال ۸۸ خط تولید موشک پیشرفته زمین به هوای میان برد شاهین به بهره برداری رسید؛ تحقیقات، ساخت و تولید این موشک پدافندی که شامل موشک، رادارهای جست وجو و تعقیب هدف، شبکه های نرم افزاری و سخت افزاری و سکوهای پرتاب است، کاملاً بومی و با استفاده از ظرفیتها و امکانات داخلی کشور

توسط متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع انجام گرفته است. پروژه تولید سامانه پدافندی زمین به هوای شاهین یکی از مهمترین و پیچیده ترین پروژه هایی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در صنعت دفاعی کشور به ثمر نشسته است.

برد این سامانه پدافندی بیش از ۴۰ کیلومتر است و قادر است هواپیماها و بالگردهای دشمن را بصورت هوشمند و با سرعت مافوق صوت تعقیب و مورد هدف قرار دهد. مقاوم بودن در مقابل جنگ الکترونیک، توانایی در ره گیری اهداف سریع و حجم بسیار بالای ترکش در لحظه برخورد با هدف از دیگر ویژگی های این سامانه موشکی است.

سوم خرداد ۸۸ به مناسبت سالروز حماسه فتح خرمشهر خط تولید توپ دریایی ۴۰ م.م فتح به بهره برداری رسید. این سلاح بر اساس نیاز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و با تکیه بر فناوری بومی توسط ساخته شده است. برد نهایی توپ ۱۲کیلومتر و نواخت تیر آن را ۳۰۰ گلوله در دقیقه است که می تواند به عنوان سلاح ضد موشک های کروز نیز مورد بهره برداری قرارگیرد. همچنین در این روز خط تولید هواناو یونس۶ نیز افتتاح شد. این هواناو شش نفره از قابلیت بسیار بالایی در رزمایش و عملیات سریع برخوردار است و قادر است مأموریت های امداد و نجات، گشتزنی و پشتیبانی را در دریا، رودخانه و مناطق باتلاقی و برفی انجام دهد. صنایع دریایی وزارت دفاع در فاز نخست قادر است هر سال ۲۰ فروند از این هواناو را تولید و با خدمات پس از فروش در اختیار نیروهای مسلح و دیگر متقاضیان قرار دهند.

در آخرین روزهای اردیبهشت ۳۰ پروژه الکترونیکی، مخابراتی، راداری و جنگ الکترونیک به بهره برداری رسید؛ این خطوط تولیدی و محصولات جدید در زمینه جنگ الکترونیک، ضدجنگ الکترونیک، سامانه های راداری و سوناری، ناوبری هوایی و دریایی، سامانه های الکترواپتیکی، لیزری، انواع دوربین های جدید دید در شب پیشرفته و ترمال، ارتباطات نظامی و شبیه سازها (سیمولاتور) بود.

سامانه های جنگ الکترونیک و ضدجنگ الکترونیک و راداری پیشرفته شامل سیستم های جمع آوری اطلاعات، شنود، جهت یابی و مکان یابی در باندهای مختلف و پردازش انواع اطلاعات دریافتی است که با بکارگیری آن امکان شناسایی اطلاعات مخابراتی، راداری و موقعیت فرستنده های دشمن را فراهم می آورد و در صورت لزوم می تواند منابع انتشار فرستنده های دشمن را مورد اختلال قرار داده یا کاملاً فلج کند.

در اوایل سال گذشته برای نخستین بار در کشور سیستم فرستنده لیزری با فرکانس و انرژی بالا، فاصله یاب لیزری فولد و سامانه کشف تجهیزات اپتیکی به دست محققان توانمند و نوآوران دانشگاه صنعتی مالک اشتر اصفهان طراحی و ساخته شد. این فرستنده لیزری به عنوان زیر سیستم اصلی هشداردهنده و نشانه گذار لیزری کاربرد دارد. از ویژگی های این سیستم تولید پالس هایی با انرژی ٢٠٠ میلی ژول و فرکانس ٣٠ هرتز است. این فاصله یاب توانایی فاصله یابی تا برد ٢٠ کیلومتر و با دقت ٥/٢ متر برای اهداف متحرک را دارد.

بهمن ۸۸ نخستین هواپیمای تک سرنشین دو موتوره ایران رونمایی شد؛ این هواپیمای دو موتوره که فائز نام دارد با سازه تمام کامپوزیت، وزن ۱۷۵ کیلو و سرعت ۲۲۰ کیلومتر در ساعت از انعطاف و چالاکی خاصی برخوردار است. بکارگیری چتر به منظور بازیابی هواپیما به همراه خلبان در شرایط اضطراری، قابلیت مونتاژ و بهره برداری در کمتر از ۵ دقیقه به وسیله طراحی و پیکره بندی جز به جز، قابلیت نصب و افزایش ظرفیت سوخت در بخش های بال و بدنه، امکان حمل ونقل آسان و قیمت ارزان از دیگر ویژگی های این هواپیما است.

هواپیمای فائز با قابلیت آب نشینی و دوزیست بودن، حمل محموله های شناسایی، درمانی و پستی و نیز ارتقا برای تبدیل شدن به هواپیمای دو نفره قادر است مأموریت های گشتزنی، مراقبتی، تفریحی و ورزشی را به خوبی انجام دهد.

روزنامه ایران ( www.iran newspaper.com )

نظرات() 
BioGenX Testosterone Booster Reviews
یکشنبه 10 شهریور 1398 09:58 ب.ظ
Fantastic blog! Do you have any tips and hints for
aspiring writers? I'm hoping to start my own site soon but I'm a little lost on everything.

Would you propose starting with a free platform like Wordpress or go
for a paid option? There are so many options out there that I'm totally overwhelmed ..

Any tips? Many thanks!
http://wonderfullketo.org/
جمعه 4 مرداد 1398 03:08 ق.ظ
Please let me know if you're looking for a article author for your
weblog. You have some really good articles and I think I
would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd really like to
write some content for your blog in exchange
for a link back to mine. Please blast me an email if interested.
Thanks!
https://diigo.com/0evr9x
جمعه 28 تیر 1398 03:25 ب.ظ
Hi, Neat post. There's a problem along with
your web site in internet explorer, could test this?

IE still is the market chief and a good section of folks will miss your fantastic writing because of this problem.
http://tinyurl.com/ranhrq50
جمعه 28 تیر 1398 01:02 ب.ظ
As soon as I noticed this site I went on reddit to share some of the love with them.
http://adfoc.us/x71873779
جمعه 28 تیر 1398 09:06 ق.ظ
With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement?
My site has a lot of unique content I've either written myself or outsourced but it looks like
a lot of it is popping it up all over the web without my
agreement. Do you know any techniques to help reduce content from being ripped off?
I'd really appreciate it.
https://www.sendspace.com/file/22qjlw
جمعه 28 تیر 1398 07:10 ق.ظ
It's wonderful that you are getting ideas from this article as well as from
our discussion made at this place.
what is the women\'s version of viagra
سه شنبه 21 خرداد 1398 02:12 ب.ظ

I think the admin of this website is genuinely working hard for his web site, for the reason that here every stuff is quality based stuff.
How does Achilles tendonitis occur?
جمعه 13 مرداد 1396 02:25 ب.ظ
It's amazing to pay a quick visit this website and reading the views of all friends on the topic of this piece of writing,
while I am also zealous of getting familiarity.
http://pastyClucas.jimdo.com
پنجشنبه 22 تیر 1396 07:44 ب.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and
was curious what all is required to get setup? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very web savvy so I'm not 100% positive. Any tips or advice would be greatly appreciated.
Kudos
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :